Kachlove Pece

Vítajte na webe o kachlových peciach

Podľa čoho si vybrať kachľovú pec

Aj vás si získala kachľová pec vďaka využitiu prírodných materiálov a úspornosti pri vykurovaní? V tom prípade si ráčte vybrať kachľovú pec na mieru, nielen čo sa týka dizajnu, ale aj jej vykurovacích schopností. Nevhodne zvolená pec vám totiž teplo v domove ani pri srdci nikdy nezabezpečí.

Stratení v mori kachľových pecí?

Určite to poznáte aj z vlastných skúseností – čím viac nám núkajú na výber, tým ťažšie je rozhodnúť sa len pre jedinú možnosť. Rovnako rozčarovaní môžeme byť aj pri výbere kachľovej pece. Sú rozličné typy, veľkosti, ale i dizajnové prevedenia. Kým niekomu stačí hľadieť na ohnisko, iný by si na piecke aj rád posedel a nechal sa rozmasírovať liečivým sálavým teplom. A hoci sa taká kachľová pec rozohrieva o čosi dlhšie, výsledkom je naozaj kvalitné teplo až počas 12 hodín bez toho, aby ste museli neustále prikladať. Pri výbere kachľovej pece sa vás predajca môže spýtať, či má byť vybavená elektronickou reguláciou, čím sa jej výkonnosť a vaše šetrenie drevom ešte viac zvýši.

Pri výbere kachľovej pece sa poraďte s odborníkom

Nech si ideme kúpiť hoci i bežnú vec, vždy je dobré spýtať sa na názor odborníka, resp. niekoho, kto s ňou prichádza dennodenne do kontaktu. Takto koniec koncov nakupujeme i potraviny, nové autá či vybavenie do domácnosti. Pri nákupe kachľovej pece je preto vhodné mať pripravené odpovede na najčastejšie kladené otázky predajcov, aby ste neostali zaskočení a dokázali hneď na mieste uzavrieť „dobrý obchod“. O aký typ stavby ide (stará budova, pasívny dom, poschodová stavba, chata), budú kachleprimárnym zdrojom vykurovania, aké sú parametre komína, aké má byť ohnisko (vymurované zo žiaruvzdorných materiálov alebo s pecovou vložkou), či pec bude mať rošt alebo nie, aká bude veľkosť plochy, ktorú chcete vykurovať, aká je suma, akú ste ochotní za kachľovú pec obetovať, ktorý typ zasklenia (rovné, rohové) vám pripadá najvhodnejší a pod.

Ak budete mať vo veciach jasno, predajca kachlí nebude mať problém nájsť pre vás správny typ kachlí a ihneď vám vypracuje cenovú ponuku. Pozor, kachľovú pec v žiadnom prípade nestavajte sami, bola by to hra s ohňom! Iba kachliar vie, aké materiály a postupy má pri stavbe pece použiť, aby vydržala celé desiatky rokov a neohrozila vaše zdravie, stavbu či dokonca životy.